background
NRANZ Logo

National Rifle Association of New Zealand

Simmonds Cup

Simmonds Cup 2

1928            C.H. McKeich, Dunedin Rifle Club

1929            J. McAvinue, Linton Rifle Club

1930            (no records)

1931            C. Pickering, Masterton Rifle Club

1932            W.R. Martyn, Nelson Rifle Club

1933            Not allotted

1934            R. Congreve, Old Navals

1935            Re-allotted

1936            Capt W.N. Masefield, Blenheim Rifle Club

1937            R. Congreve, Wellington

1938            L. Serfontein, South Africa

1939            J.R. Keoghan, Westport Rifle Club

1940 - 46   No competition

1947            G. Beattie, Okawa Rifle Club

1948            J.R. Keoghan, Westport Rifle Club

1949            S. Kanaar, Australia

1950            H. Barker, Sydenham Rifle Club

1951            E.T. Haldane, Waipukurau Rifle Club

1952            H.G. Day, Nelson Rifle Club

1953            L. Hutchison, Westport Rifle Club

1954            T. Aultenberg, Petone Rifle Club

1955            R.J. Cammock, Waipukurau Rifle Club

1956            S/Sgt I.G. Campbell, NZ Army

1957            R.F. Wakefield, Karori Rifle Club

1958            R.A. Wilton, Masterton/Opaki Rifle Club

1959            H.O. Judkins, Hamilton/Whata-Whata RC

1960            W.J. Burton, Gisborne Rifle Club

1961            F/Sgt C.G. Robertson, RNZAF

1962            K.C. Walshe, Onslow Rifle Club

1963            R.A. Wilton, Masterton/Opaki Rifle Club

1964            S.R. Barrow, Cheltenham Rifle Club

1965            D.H. Hope, Gisborne Rifle Club

1966            I.R. Ballinger, Sydenham Rifle Club

1967            I.R. Ballinger & C. Thom, Sydenham RC

1968            A. Churcher, Cheltenham Rifle Club

1969            M.T. McCarthy, Akarana Rifle Club

1970            R.R. Smith, Auckland City Rifle Club

1971            A.W.C. Birch, Rotorua Rifle Club

1972            D.F. Shepherd, Australia

1973            I.R. Ballinger, Sydenham Rifle Club

1974            C.S. O’Brien, Great Britain

1975            G.R.H. Smith, Malvern Rifle Club

1976            M. Hoberg, Queensland

1977            R.J. Ashton, Australia

1978            A.W.C. Birch, Hamilton/Whatawhata RC

1979            J.R. Carmichael, Great Britain

1980            F.W. Godfrey, Tauranga Rifle Club

1981            S.J. Golinski, Parramatta RC, Australia

1982            M.C. Callaghan, Westport Rifle Club

1983            A.S. Leiper, Australia

1984            K.T. Meade, Petone Rifle Club

1985            L. Obst, Australia

1986            A. McGuigan, Australia

1987            J.A. Chilcott, Te Puke Rifle Club

1988            I.R. Larsen, Hamilton/Whatawhata RC

1989            T. Ainslie, Darwin, Australia

1990            Mrs D.R. Collings, Te Puke Rifle Club

1991            K.T. Meade, Petone Rifle Club

1992            E. Thompson, Tasmania, Australia

1993            R.A. Rowlands, Lyndhurst RC, Australia

1994            A.L. Van Graan, South Africa

1995            J.K. Williams, Cheltenham Rifle Club

1996            B. Martin, Australia

1997            F.W. Godfrey, Te Puke Rifle Club

1998            R.J. Morgan, NZ Police

1999            R.J. Morgan, NZ Police

2000            T.F. Oliver, Onslow Rifle Club

2001            R. Pearce, Petone Rifle Club

2002            C. Cole, Australia

2003            J.R. Whiteman, Upper Hutt Rifle Club

2004            M. Maxberry, Karori Rifle Club

2005            J.R. Whiteman, Upper Hutt Rifle Club

2006            R.S. Fincham, Petone Rifle Club

2007            R. Johansen, Gisborne Rifle Club

2008            A.G. Owens, Upper Hutt Rifle Club

2009            Ms. H.M. Griffiths, Pacific RC, Australia

2010            D. Thompson, Natives RC, Australia

2011            K. Win, Onslow Rifle Club

2012            R. Johansen, Gisborne Rifle Club

2013            J. Bailey, Holsworthy RC, Australia

2014            M.J. Collings, Te Puke Rifle Club

2015            J.F. Snowden, Ashburton Rifle Club

2016            M Teglasi, Brisbane Rifle Club, Australia

2017            D Black, Australia

2018            M Pozzebon, Australia

2019            B Green, USA

2020            Ms. H.J. Freiman, Cheltenham Rifle Club

2021           Ms. C. Flanagan, Malvern Rifle Club

we're on facebook

Events

NZ Club Teams Postal - Entries Close

default event image