background
NRANZ Logo

National Rifle Association of New Zealand

Kenning Cup

Kenning Cup 2

1950            F.J. Jeune, Gisborne Rifle Club

1951            F.J. Jeune, Gisborne Rifle Club

1952            F.J. Jeune, Gisborne Rifle Club

1953            M.G. Gordon, Okawa Rifle Club

1954            W.T. Norris, Auckland City Rifle Club

1955            J.T. Petersen, Tararua Rifle Club

1956            J.W. Curtin, Masterton/Opaki Rifle Club

1957            H.O. Judkins, Hamilton/Whata-Whata R C

1958            H.O. Judkins, Hamilton/Whata-Whata R C

1959            N.C. Petersen, Levin Rifle Club

1960           N.C. Petersen, Levin Rifle Club

1961            N.C. Petersen, Levin Rifle Club

1962            N.C. Petersen, Levin Rifle Club

1963            N.C. Petersen, Levin Rifle Club

1964            N.C. Petersen, Levin Rifle Club

1965            T.N. Sutherland, Masterton/Opaki Rifle Club

1966            M.G. Gordon, Okawa Rifle Club

1967            V.A. Curtis, Christchurch Rifle Club

1968            M.H. Judkins, Christchurch Rifle Club

1969            D.J. Caughley, Masterton/Opaki Rifle Club

1970            I.R. Ballinger, Sydenham Rifle Club

1971            I.R. Ballinger, Sydenham Rifle Club

1972            M.G. Gordon, Okawa Rifle Club

1973            M.G. Gordon, Okawa Rifle Club

1974            B.P. Price, Cheltenham Rifle Club

1975            M.H. Judkins, Blenheim Rifle Club

1976            F.W. Godfrey, Upper Hutt Rifle Club

1977            G.L. Fuller, Gisborne Rifle Club

1978            B.K. Whiteman, Upper Hutt Rifle Club

1979            M.G. Gordon, Okawa Rifle Club

1980            Miss G. Black, Willaura, Australia

1981            H.E. Fuglistaller, Hawera Rifle Club

1982            S.J. Golinski, Parramatta RC, Australia

1983            J. Hastie, Okawa Rifle Club

1984            C.H. Burt, Ashhurst Rifle Club

1985            C.H. Burt, Ashhurst Rifle Club

1986            C.H. Burt, Ashhurst Rifle Club

1987            C.H. Burt, Ashhurst Rifle Club

1988            R. Rowlands, Lyndhurst Rifle Club, Australia

1989            K.T. Meade, Petone Rifle Club

1990            J.R. Whiteman, Upper Hutt Rifle Club

1991            J.R. Whiteman, Upper Hutt Rifle Club

1992            G. Hahn, Lyndhurst Rifle Club, Australia

1993            G.W. Berman, Mossman/Neutral Bay Rifle Club, Australia

1994            W.H. Tabor, Karori Rifle Club

1995           R.M. Geange, Hamilton Whata-Whata RC

1996           D.E. Crow, Petone Rifle Club

1997            R.M. Geange, Masterton Rifle Club

1998            M.J. Collings, Te Puke Rifle Club

1999            R.S. Fincham, Upper Hutt Rifle Club

2000            M.J. Collings, Te Puke Rifle Club

2001            J.R. Whiteman, Upper Hutt Rifle Club

2002            J.R. Whiteman, Upper Hutt Rifle Club

2003            R.S. Fincham, Upper Hutt Rifle Club

2004            R.S. Fincham, Upper Hutt Rifle Club

2005           J.R. Whiteman, Upper Hutt Rifle Club

2006            J.F. Snowden, Ashburton Rifle Club

2007            M.J. Collings, Te Puke Rifle Club

2008            B.N. Carter, Te Puke Rifle Club

2009            R.M. Geange, Otorohanga Rifle Club

2010            R.M. Geange, Otorohanga Rifle Club

2011            R.M. Geange, Otorohanga Rifle Club

2012            L.J. Arthur, Upper Hutt Rifle Club

2013            J.F. Snowden, Ashburton Rifle Club

2014            M.J. Collings, Te Puke Rifle Club

2015            M.J. Collings, Te Puke Rifle Club

2016            R.M. Geange, Otorohanga Rifle Club

2017            B.N. Carter, Te Puke Rifle Club

2018            J Bailey, Australia

2019            J Bailey, Australian Rifle Team

2020            JF Snowden, Ashburton Rifle Club

2021           JF Snowden, Ashburton Rifle Club

we're on facebook

Events

Te Puke Championship (Cancelled)

default event image

Wairarapa Spring Meeting

default event image

Hamilton Whata Whata Championship

default event image